Leczenie kanałowe (Endodoncja)

Leczenie kanałowe (ENDODONCJA) to dziedzina stomatologii...

Leczenie kanałowe (ENDODONCJA) to dziedzina stomatologii, która zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie kanałowe konieczne jest w przypadku nieodwracalnego uszkodzenia nerwu w celu uratowania zęba, który inaczej musiałby być usunięty. Jest zwykle konsekwencją próchnicy, czasem stan zapalny nerwu jest spowodowany uszkodzeniem lub złamaniem zęba.

Martwe, nieleczone zęby są źródłem dalszych infekcji tkanek otaczających ząb (powstawaniem ropni, przetok etc.), dolegliwości bólowych i pogorszenia się ogólnego stanu zdrowia organizmu. Ze względu na ich kruchość mogą ulegać pęknięciom lub złamaniom, nieraz prowadzącym do konieczności ich usunięcia. Częstym problemem są zęby wcześniej leczone w sposób nieprawidłowy.

Nieprzyjemnym skutkiem powyższych przypadków jest silny ból zęba, który powoduje, że pacjent często rozważa jego usunięcie. Ekstrakcja (usunięcie) zęba jest rozwiązaniem ostatecznym, po które sięgamy w ROYAL DENT dopiero wtedy, gdy wyczerpały się inne możliwości leczenia. Szczególnie, że usunięty ząb i tak będzie trzeba zastąpić uzupełnieniem protetycznym, tak aby nie następowała degradacja zębów sąsiadujących z luką. Jednak nawet najlepsze uzupełnienie nie jest w stanie w pełni zastąpić naturalnego zęba. Prawidłowo wyleczony ząb jest zawsze lepszym rozwiązaniem niż jego usunięcie.
W takich sytuacjach niezbędne jest leczenie kanałowe (endodontyczne), polegające na usunięciu wewnętrznej tkanki zęba, oczyszczeniu kanału z resztek nerwu i bakterii, jego dezynfekcji i wypełnieniu odpowiednimi materiałami.
Dobrze wyleczony kanałowo ząb może służyć Tobie przez bardzo długi czas.

Leczenie kanałowe jest również postępowaniem tańszym i mniej inwazyjnym niż usunięcie uszkodzonego zęba i zastąpienie go mostem protetycznym bądź implantem. Przy obecnej technologii wiele zębów, które jeszcze nie tak dawno były skazane na usunięcie można uratować poprzez leczenie endodontyczne.
Bardzo ważnymi elementami decydującymi o pełnym sukcesie w leczeniu kanałowym są:

  • precyzyjny pomiar długości kanału możliwy dzięki użyciu radiowizjografii (komputerowe zdjęcie RTG),
  • dokładne oczyszczenie kanałów korzeniowych z bakterii, w szczególności kanałów niedrożnych lub mocno zakrzywionych,
  • kolejnym elementem w leczeniu kanałowym jest dokładne wypełnienie kanałów.

Najlepszym materiałem stosowanym do wypełniania kanałów jest gutaperka. Wprowadza się ją do kanału z uszczelniaczem na wcześniej określoną głębokość, a następnie upycha się po wcześniejszym podgrzaniu i uplastycznieniu, tak by materiał wypełnił szczelnie opracowany kanał nie pozostawiając pęcherzyków powietrza. Płynna gutaperka pozwala na trwale i szczelne wypełnienie systemu kanałów korzeniowych.

Prawidłowość przeprowadzenia zabiegu oceniamy natychmiast wykonując zdjęcie rentgenowskie. W Centrum Stomatologii ROYAL DENT leczy się przypadki endodontyczne, z wysokim odsetkiem powodzeń. Jest to możliwe dzięki nieocenionym umiejętnościom lekarzy, zastosowaniu nowoczesnego sprzętu i najwyższej jakości wypełnień.

Projekt i wdrożenie - agencja reklamowa Biggroup.pl